Насосне обладнання
Насоси - це пристрої для перекачування рідин, під дією штучно створюваного тиску. Насос являє собою гідравлічну машину, перетворюючу механічну енергію приводного двигуна (електричного, паливного, пневматичної тощо) в енергію рідини, що забезпечує її нагнітання (підвищення тиску) та рух у заданому напрямку.
Виходячи з функціонального призначення, визначальними технічними параметрами є подача і напір (тиск), так звана «робоча характеристика).
Подача - це обсяг рідини, що подається в одиницю часу, вираженої в або м3/год, або л/хв, або л/с. Найчастіше позначається у вигляді англійської літери "Q".
Напір - це різниця питомих енергій рідини в перетинах після і до насоса, виражена в метрах водяного стовпа – м. вод.ст. (або в мм. рт.ст., кПа, МПа). Найчастіше позначається у вигляді англійської букви "Н".
Назви більшості пристроїв, що застосовуються для всмоктування і нагнітання рідин, що складаються з слова "насос" і відповідного визначення, що характеризує, як правило, або принцип його дії (наприклад, відцентровий, вихровий, поршневий, діафрагмовий тощо), або особливості конструкції (консольний, горизонтальний, зубчастий, шиберний, шестерний, пневматичний тощо), або подається середовище (наприклад, ґрунтовий, дренажний, фекальний, скважний, колодязний тощо). Іноді чітке слово фіксує призначення чи галузь застосування насоса (наприклад, лабораторний, дозувальний), тип приводу (ручний, з електроприводом), а також автора конструкції або назва фірми. Деякі з розглянутих пристроїв отримали особливі назви, наприклад: газліфт; витискувачі, до яких відноситься монжус (або монтежю); гідроелеватор, інжектор і ежектор, які є різновидами звичайного струминного насоса.
Под названием насос известны также устройства совершенно иного назначения, например: вакуумные насосы, предназначенные для удаления газов из замкнутых объёмов; тепловой насос - установка для передачи теплоты из окружающей среды (воздуха или воды), имеющей низкую температуру, к объекту с более высокой температурой (например, к воде отопительной системы); насос магнитного потока, осуществляющий периодические изменения магнитного потока в замкнутой цепи, и др.
Устройства для напорного перемещения жидкостей разделяют на виды и разновидности по различным признакам, например по принципу действия и конструкции. Насосы можно также условно разделить на 2 группы: приводимые в действие от двигателей, и агрегаты, которые действуют за счёт иных источников энергии и не имеют движущихся рабочих органов. Насосы бывают лопастные (центробежные, осевые, вихревые), поршневые, роторные (шестерённые, коловратные, пластинчатые, винтовые и др.). До насосів апаратів відносяться струменеві (рідинно-рідинні і газорідинні), газліфти (у тому числі ерліфти), витискувачі (у тому числі парові та газові), гідравлічні таран